Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej

DO rozpoczęcie przygotowania do ponownego oddania się Maryi POZOSTAŁO 16 DNI

Formularz logowania

Strefa użytkownika

Nie pamiętasz hasła? Kliknij
Chcesz stworzyć konto? Kliknij

szkolnictwo misyjne

Czad to kraj w którym ponad 70% ludzi nie umie czytać i pisać – nie ma powszechnego obowiązku uczęszczania do szkoły. Dzieci, które do niej chodzą, są szczęśliwe, ponieważ wiele z nich chciałoby się uczyć, ale nie mogą. Wynika to m.in. z tego, że szkoły są płatne i większości rodziców nie stać na edukację  swoich dzieci. Rodziny są bardzo liczne, bo uznają że znakiem bogactwa są dzieci, stąd jest ich po dziesięcioro-piętnaścioro w rodzinie. Częściej uczą się chłopcy, a dziewczynki zostawiane są w domu, aby zajmowały się młodszym rodzeństwem, pracowały w polu, gotowały, nosiły wodę itp. 
W Timberi sprawami związanymi ze szkołą zajmuje się siostra Małgorzata. W szkole podstawowej uczy religii i przedmiotu: przygotowanie do życia w rodzinie. Językiem wykładowym jest francuski. Klasy są bardzo liczne, czasami liczba uczniów dochodzi do 80. Dzieciom brakuje podręczników, zeszytów i przyborów do pisania, wielu rzeczy uczą się na pamięć, a jeśli piszą, to najczęściej na małych tabliczkach. 
Zakończenie każdego roku edukacji jest wielką uroczystością dla szkolnej społeczności. Zwykle towarzyszy mu udział we wspólnie celebrowanej Eucharystii. Dzieci przed zebranymi rodzicami i mieszkańcami wioski prezentują czego się nauczyły, a następnie rodzice przygotowują dla nich słodki poczęstunek.